Patarimai

Kokias braškių veisles auginti?

2004-07-03, 12:00

Rima Bruzgulytė

<?xml:namespace prefix = fb />

Kokias braškių veisles auginti? nuotrauka, foto

Šių metų šaltas vasaris ir tokia pat vasaros pradžia nė vieno iš mūsų nedžiugina, ypač sodininkų. Šalnos pakando ir pirmuosius braškių žiedus, jos sunkiai noksta. Kaip tokią vasarą turėti gerą derlių? Kokias braškių veisles auginti?

Su tokiomis mintimis vaikštinėdama po turgų, "lūžtantį" nuo gausybės iš iš Lenkijos atvežtų ir lietuviškomis vadinamų braškių, nejučia stabtelėjau prie neįprasto dydžio ir blizgių uogų šeimininkės. Nespėjus man išsižioti, kad tai tikrai ne lietuviškos braškės, ponia Birutė užtikrino, kad tai jos tėvų sodyboje, Klaipėdos rajone, Minijos slėnyje, užaugintos 'Marmolada' veislės braškės. Tad ir paklausiau apie šią veislę, daigus ir t. t.

- Būdama turguje susipažįsti su žmonėmis, besidominčiais braškių veislėmis, auginimu, jų priežiūra. Taip susipažinau su ponia Liuda iš Šilalės. Ji buvo kursuose Olandijoje ir iš ten parsivežė elitinius 'Marmolada' veislės daigus.

Tai vidutinio ankstyvumo veislė, uogos didelės, gana gero skonio, patvarios. Tuo jos mane ir suviliojo. Gavusi iš ponios Liudos apie 150 daigų, toliau dariau daigyną ir dauginausi savo braškynui pati. Dabar turiu 12 arų.

- Kaip šias uogas auginti, sodinti, kokie ypatumai. Kaip paruošti dirvą?

- Yra ypatumų. Sodinant reikia mokėti išskleisti šaknis. Jeigu suspaudus braškę įdursi į žemę, ji iš gylio, iš siauros aplinkos mažai paims maisto medžiagų.

Sodinant daigelį, duobutėje reikia padaryti braškės formos kauburiuką ir ant jo pasodinus daigą išskleisti šaknis žemyn į visas puses. Po to gražiai užpilti žemėmis. Augimo pumpurų neužžerti - šaknies kaklelis turi būti sulig dirvos paviršiumi.

Geriausiai braškėms tinka pūdymas. Dirva turi būti "pailsėjus" vienerius metus. Jei dirva rūgšti, reikia pakalkinti. Tręšti išpūdytu mėšlu gerai, bet iškart sodinti nerekomenduojama. Apie tai rašo visa literatūra.

Beje, svarbiausia - geras daigas. Kadangi turėjau mažai daigų, bandžiau sodinti ir ketvirtąją, penktąją įsišaknijusią atžalą, tačiau buvo aiškiai matyti, kad tie daigai vos gyvi, derlius menkas. Geras daigas turi 3-4 lapus ir tankų, iki 5 cm ilgio šaknų kuokštą.

Tinkamiausias laikas sodinti - rugpjūčio mėnuo. Tačiau jei rugpjūtis sausas, sodinimą geriau atidėti rugsėjui, kai pakaks natūralios drėgmės. Kita vertus, ir daigai bus geresnės kokybės, o pasodinti ne lapus augins, bet iš visų jėgų kabinsis į žemę. Vėliau sodinti nerekomenduočiau, nes daigai nespėja prigyti, o pavasarį šalna juos iškilnoja, atrodo, kaip išpešioti. Daigai turi įsitvirtinti žemėje.

Svarbu, kad dirva būtų drėgna, geriausia sodinti prieš lietų ar po lietaus. Mažą plotelį galima ir palaistyti, tačiau didesnio ploto juk nepriliesi.

- Kokiu atstumu sodinti? Kokiomis trąšomis tręšti?

- Aš eilės darau kas metrą, kelmus sodinu kas 40 cm. Galima eiles daryti ir kas 70 cm, tačiau kai kekė ant kekės suvirsta viena ant kitos - pūdosi uogos. Tuos atstumus reikia išlaikyti todėl, kad vėjas galėtų prapūsti, pravėdinti. Po didesnio lietaus, pašvietus saulei, uogos greitai išdžiūsta ir nepūna.

Kalcio reikia kaip ir kiekvienam augalui. Kad braškės būtų tvirtesnės, mažiau pūtų, purškiu kalcio salietra. Per žydėjimą reikia truputėlį, nedaug - į 10 arų 2 kg. Kalcio galima gauti ir kalkinant dirvą. Braškės mėgsta vidutinio rūgštingumo dirvą.

- Kaip teisingai šioms braškėms drėkinti dirvą?

- Jei matai, kad lapai vysta, imi žarną ir laistai. Braškėms reikia drėgmės, nes nuo to labai priklauso derlius. Geriausia lieti į patį kelmą, tai galiu patvirtinti iš savo praktikos. Taip laistomos braškės nepūna, nes vanduo nepatenka ant braškių.

- Šiais metais pavasarinės šalnos sunaikino braškių žiedus. Kaip jūs išsaugojote derlių?

- Auginu po dviguba agroplėvele, tačiau ir tai pirmieji žiedai nušalo, nes sodyba yra slėnyje. Koks šaltas buvo šis pavasaris! Paklausai orų prognozės, kad naktį šals, ir važiuoji uždengti (aš su šeima gyvenu Klaipėdoje), o dieną - atidengi.

Pradedu dengti braškes net nuo kovo pradžios. Kai tik nutirpsta sniegas - ir dengi. Negalima paankstinti dengimo, nes paskatins augimą. O jeigu po to didžiulis šaltis - sušals ir per tas plėveles. Dviguba agroplėvelė apsaugo net nuo -5 laipsn. C šalčio. Šiemet uždengėme kovo gale, nes buvo sniego.

Aš įsitikinusi, kad dengti plėvele reikia kovo mėnesį, jei tik sniegas nutirpęs. Kiti dengia polietilenine plėvele, bet man ji nelabai patinka. Augalai, dengti agroplėvele, kvėpuoja, ji mažiau kenksminga. Atidengti braškes nebūtina kasdien, bet aš turėjau atidengti, nes daigai jau laužėsi.

Dengimas plėvele turi ir neigiamų savybių. Braškės pasidaro lepios, trapios. Dieną, kai saulė šviečia, jas atidengdamas grūdini. O jei neatidengčiau, tai negalėtum net prie lapelių prisiliesti - lūžta visos kekės. Todėl ir važinėji, atidenginėji, juk reikia dar ir kad apsidulkintų.

Jeigu geras, šiltas pavasaris, kaip pernai, tai atidengi ir palieki, o šiemet dangstėme ilgai, kol tikrai įsitikinome, jog nebėra šalnų grėsmės.

- Literatūroje galima rasti įvairių patarimų, kaip ir kuo mulčiuoti braškes, o kokia jūsų nuomonė?

- Mūsų sodyba yra dėkingoje vietoje. Aplink daug tvenkinių, o prie jų auga panaši į nendres žolė. Tai mes tą žolę (ji neturi piktžolių) ir suklojame. Šiaip galima kloti su šiaudais, šienu. Supuvęs šienas lieka kaip trąša. Geriausia šiaudus ar šieną susmulkinti ir apkloti aplink braškių kelmus. Kloti reiktų po žydėjimo.

Dirvoje šiaudai sulaiko drėgmę. Be to, jie trukdo dygti piktžolėms, o ir uogos būna švarios. Labai negerai, kai braškės noksta ant dirvos.

- Kiek metų braškės yra derlingos?

- Lenkija ir Olandija braškių daigus išlaiko ir po penkerius metus (kompiuteriais skaičiuoja, pila visokius mikroelementus). Jiems prabanga juos keisti taip dažnai. Mes to nedarom, todėl mūsų daigai greičiau pasensta. Optimaliausias laikas - 3 metai. Laikiau ir 5 metus, tačiau uogos pasidaro smulkios, nes dirva nusialina.

- Kaip atspari 'Marmolada' veislė ligoms?

- Jokių ligos požymių dar nepastebėjau, tik va šiemet pirmą kartą žemėje atsirado baltas vabalas, kuris nugraužė šaknis. Niekada šitokio kenkėjo nebuvo, iš kur jis atsirado sunku pasakyti. Matau vysta kelmas, iškart kasu ir šaknyse randu kenkėją. Jokių cheminių priemonių dar nenaudojau. Sako, kad druskos bijo, bandysiu su ta druska laistyti, matysim.

Use this space for the main content of your site.  You can drag and drop images and add-ons here to make your website your own!